Hunton Nativo eristelevy on luonnonmukaisesta ja puhtaasta havupuusta valmistettu puukuitueristelevy, jonka tehtävänä on lämmöneristää rakenne hengittävästi. Sillä voidaan toteuttaa yläpohjan, välipohjan, alapohjan sekä seinän lämpöeristykset, ja hengittävänä eristeenä se soveltuu sekä uudisrakentamiseen että peruskorjaamiseen. Ekoeriste myy Hunton Nativo eristelevyt ja asentaa ne myös osana lisäeristystä.
Eristelevyn hinta
Hunton Nativo -eristelevyn hinta on paksuudesta riippuen 10,07–20,46 €/m². Hinnat sisältävät arvonlisäveron 25,5 %.
Pakettihinta (neliöhinta)
50 mm = 62,50 €/pkt (10,07 €/m²)
70 mm = 65,20 €/pkt (13,51 €/m²)
100 mm = 56,40 €/pkt (20,46 €/m²)
Neliöhinta nousee eristepaksuuden mukana, koska paksummassa paketissa on vähemmän eristettävää pinta-alaa. 50 mm paketissa on 6,204 m², 70 mm paketissa 4,825 m² ja 100 mm paketissa 2,757 m² eristelevyä.
Kun tiedät eristettävän pinta-alan ja tarvittavan eristepaksuuden, voit arvioida materiaalikustannuksen suoraan neliöhinnan perusteella. Hinnat koskevat noutoa Ekoeristeen eristemyymälästä Kuusankoskelta.
Ota yhteyttä eristysasiantuntija Elmo Metiäiseen tai jätä tarjouspyyntö
Tarjouspyyntö
Luotettavaa laatua
Levyn koko on sama kaikissa paksuuksissa, joten vain paksuus, pakkauksen neliömäärä ja lavamäärä muuttuvat.
| Tuotetyyppi | Puukuitupohjainen lämmöneristelevy |
|---|---|
| Lämmöneristävyys (λ) | 0,038 W/mK |
| Paloluokka | E |
| Levyn koko | 565 × 1220 mm |
| Levypaksuudet | 45, 50, 70, 100, 120 ja 200 mm |
| Neliömäärä paketissa | 50 mm = 6,204 m² · 70 mm = 4,825 m² · 100 mm = 2,757 m² |
| Myyntipakkauksen koko | 440 × 565 × 1220 mm |
| Paketteja lavassa | 50 mm = 10 pkt · 70 mm = 10 pkt · 100 mm = 12 pkt |
| Neliömäärä lavassa | 50 mm = 62,04 m² · 70 mm = 48,25 m² · 100 mm = 33,09 m² |
| Tuotesisältö | Puukuitu ja palonestoaine (ammoniumsulfaatti) |
| Muut ominaisuudet | Ekologinen · 100 % kierrätettävä · muotonsa pitävä ja helppo asentaa · erinomainen lämmöneristävyys · ääntä eristävä · luokiteltu ihoa ärsyttämättömäksi |
| Sertifiointi | CE-sertifioitu rakennuksen lämpöeristeeksi · SINTEF Byggforsk -tekninen hyväksyntä |
| Esitteet | Hunton Nativo eristelevy — esite (PDF) · Suoritustasoilmoitus (PDF) |
| Valmistajan tuotesivu | Hunton Nativo -levyeriste |
Hengittävä eriste
Hunton Nativo eristelevy on määrämittainen puukuitulevy, joka asennetaan käsin rakenteeseen lämmöneristeeksi. Levy tunnetaan myös nimellä Hunton levyvilla, mutta kyse ei ole mineraalivillasta vaan puukuidusta: levyn tuotesisältö on puukuitu ja palonestoaine.
Levyeristettä tarvitaan siellä, missä puhallusvillaa ei voi käyttää. Käytännön työssä yleisin tilanne on pystysuora pinta: kun yläpohjaa lisäeristetään puhallusvillalla, kohteessa on usein myös seinärakenteita joka pitää eristää samalla. Puhallusvilla ei pysy pystypinnalla, joten siihen kohtaan asennetaan levyeriste ja puhallusvilla puhalletaan ympärille. Levy ja puhallusvilla eivät siis ole toistensa vaihtoehtoja, vaan saman työn kaksi osaa. Samaa levyä käytetään myös yläpohjan, välipohjan, alapohjan ja seinän lämpöeristykseen uudisrakentamisessa ja peruskorjauksessa. Ilmansulkuna suositellaan käytettäväksi hengittävää ilmansulkukangasta tai ilmansulkupaperia. Hengittävä ilmansulku on osa samaa rakennetta kuin levy: se päästää kosteuden liikkumaan, kun taas muovi lukitsisi sen rakenteeseen.
Puukuitueriste valmistetaan sahateollisuuden ylijäämäpuusta ja on sataprosenttisesti kierrätettävää. Levy on luokiteltu ihoa ärsyttämättömäksi, joten sen käsittelyyn ei tarvita suojavarusteita kuten mineraalivillaan.
Toimintaperiaate
Kosteutta esiintyy aina sekä talon sisällä että sen ulkopuolella, ja kostea ilma pyrkii tasaantumaan. Kosteutta kulkeutuu siis jatkuvasti rakenteiden läpi — tätä ominaisuutta kutsutaan hengittävyydeksi. Siirtyvä kosteus saattaa tiivistyä seinä- tai kattoeristeeseen, kun päivä- ja yölämpötilat vaihtelevat voimakkaasti. Puukuitueriste pystyy varastoimaan, siirtämään ja luovuttamaan kosteutta seinästä ja katosta jopa 10 kertaa tehokkaammin kuin mineraalivilla. Ominaisuus on tärkeä, koska Pohjolan ilmastossa lämpötilat muuttuvat nopeasti ja kosteuden tiivistymisvaara kasvaa.
Kumpi valitaan?
Hunton Nativo Eristelevy vain Hunton puhallusvilla? Kysymys tulee vastaan lähes meidän joka kohteessa, ja se ratkeaa asennustavalla eikä materiaalilla: Hunton puhallusvilla on samasta puukuidusta ja sillä on sama lämmönjohtavuus 0,038 W/mK kuin levyllä.
Hunton Nativo eristelevy on muotonsa pitävä ja määrämittainen. Se asennetaan käsin, se pysyy paikallaan pystyrakenteissa ilman puhalluskalustoa, ja työn voi tehdä itse sitä mukaan, kun rakentaminen etenee. Levyä käytetään Ekoeristeen asennuksissa silloin kun eristetään esimerkiksi yläpohjassa pystysuoria tai vinoja pintoja ja niihin ei ole tehty koteloita joissa voisimme käyttää ontelopuhallusta.
Hunton Puhallusvilla asennetaan puhalluskoneella, jolloin eriste täyttää kaikki kolot ja raot saumattomasti. Se on luontevin valinta laajaan yhtenäiseen pintaan, kuten yläpohjan lisäeristykseen, alapohjan eristykseen sekä suljettuihin onteloihin, joihin levyä ei saa asennettua.
Molemmat ovat hengittäviä puukuitueristeitä, joten kumpikaan ei muuta rakenteen toimintaperiaatetta. Useimmiten kysymys ei olekaan kumpi valitaan: samassa kohteessa käytetään molempia — puhallusvilla vaakapinnoille ja levy niihin kohtiin joissa eriste ei pysy puhallettuna.
Ne voivat olla myös samassa rakenteessa päällekkäin: levy alimmaisena ja puhallusvilla sen päällä. Kerrokset toimivat yhdessä, koska kyse on samasta materiaalista — hengittävä rakenne säilyy läpi koko eristepaksuuden.
Palveleva ekoeriste
Olemme asentaneet Huntonin tuotteita asiakkaidemme koteihin jo vuodesta 2017 alkaen. Asiakkaat ovat antaneet meille tunnustusta hyvin tehdystä työstä ja ovat olleet erittäin tyytyväisiä Huntonin laatuun.
4.94.9Parhaiksi arvioitu palveluTrustindexin vahvistamaParhaiksi arvioitu palvelu
- 4.9 Erinomainen arvosana Viimeiset 12 kuukautta
- Uusia arvosteluja kerätään säännöllisesti Viimeaikaista arvosteluaktiivisuutta havaittu
- Johtava palvelu Google Mapsin arvio- ja arvostelutiedot
- Vastaa asiakkaiden arvosteluihin 100% vastausprosentti 48 tunnin sisällä
- Trustindexin vahvistama Perustuu aitoihin asiakasarvosteluihin Lue lisää
Lähetetty Google -sivustolla![]()
Kari Linsamo83 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Ekoeristeen Hunton puhallusvillaeristeen asennus sujui juuri niinkuin pitikin. Asentajat ripeitä ammattilaisia ja työn lopputulokseen olen erittäin tyytyväinen. Tarjous kilpailukykyinen ja sovittu aikataulu piti paikkansa, heitä kelpaa suositella.+1Lähetetty Google -sivustolla![]()
Jouni Metso180 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Aivan erinomaista palvelua kaikki toimi ripeästi ja ilman ongelmia ja asentajat ammattitaitoisia, kiitos vielä kerran. Suosittelen jolla tarvetta yläpohjan eristämiselle, näillä pojilla homma pelaa.+0Lähetetty Google -sivustolla![]()
Leo Virtanen265 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Kaikki sujui hienosti alusta loppuun. Kohteessa yläpohjaan puhallettiin 113m3 Huntonin puukuitueristettä. Yhteydenpito sujui moitteetta, eikä tarvinnut itse olla soittelemassa perään. Asiallista toimintaa kaikin puolin. Suosittelen kaikille!👍+4Lähetetty Google -sivustolla![]()
Pasi Toivanen270 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Autotallin katon n. 10 cm purueristeen päälle puhallettiin reilu kerros Hunton puukuitueristettä. Ekoeriste, paikallisena toimijana oli ensisijainen kohde, josta eristeet ja lainaan vuokrattava puhallusvillakone hankittiin. Ekoeristeen asiantuntevasta ja asiakaslähtöisestä palvelusta jäi todella hyvä kokemus! Tuotteiden lastaus autoon ja perehdytys puhallusvillakoneen käyttöön hoidettiin loistavasti. Tulen myös jatkossa käyttämään Ekoeristeen palveluja ja suosittelen niitä myös muille!+1Lähetetty Google -sivustolla![]()
Jukka Andersson14 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Homma toimi hienosti jälleen kerran Suosittelen muillekin 👍🏻Lähetetty Google -sivustolla![]()
Harri Rautavirta25 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Puhallusvilla urakka aumakatto kiinteistössä, vahvaa osaamista myynnistä toteutukseen sovitusti, suosittelen.Lähetetty Google -sivustolla![]()
Mikko Frilander40 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Eristysurakka käyttöullakolla: Ei voi muuta kuin kehua. Vastattiin nopeasti tarjouspyyntöön, ja homma tehtiin heti seuraavalla viikolla. Asentajat olivat todellisia ammattilaisia ja urakka johon sisältyi tuuliohjainten korjaus ja savupiipun eristys korjaus, eteni nopeasti ja jälki oli erinomaista. Asentajat olivat myös todella mukavia ja kertoivat selvästi kaikki työvaiheetLähetetty Google -sivustolla![]()
Lotten Wendelin60 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Erittäin asiantunteva, osaava ja kohtelias henkilökunta. Kiitos hyvistä neuvoista jotka auttoivat tässä meille haastavassa projektissa. Sekä vanhan villan imu että uuden puhallus sujui mutkitta. Voin lämpimästi suositella Ekoeriste Oy'tä.Lähetetty Google -sivustolla![]()
Miikka Poutiainen (MiguelPink)92 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Hyvää palvelua!Lähetetty Google -sivustolla![]()
Heidi Bentaieb109 days agoTrustindex vahvistaa, että arvostelun alkuperäinen lähde on Google.
Reipasta ja ammattimaista otetta. Työt hoituivat tarjouksesta omien jälkien siivoamiseen hienosti. Viesteihin vastattiin viiveettä ja hommat hoidettiin ammattimaisesti.
Saatavuus
Saat Hunton Nativo eristelevyt kahta kautta: noudat levyt itse tai me asennamme ne osana lisäeristystä.
Hunton Nativo eristelevy on noutotuote Ekoeristeen eristemyymälästä osoitteessa Hemmintie 4, 45720 Kuusankoski. Myymälä on avoinna arkisin klo 8–15, eikä noutoon tarvita ajanvarausta. Paksuudet 50, 70 ja 100 mm ovat varastotuotteita, joten niitä ei tarvitse tilata erikseen. Soita ennen noutoa numeroon 0400 703 966 ja kerro, montako neliötä olet eristämässä ja minkä paksuisia levyjä tarvitset — kokoamme paketit ja lavat valmiiksi odottamaan.
Yleisin tilanne jossa asennamme levyeristettä on puhallusvillatyön yhteydessä. Kun yläpohjaa lisäeristetään puhallusvillalla, kohteessa on usein kohtia joihin eriste ei jää puhallettuna paikalleen — tyypillisesti seinä yläpohjassa tai muu pystysuora pinta. Ne kohdat eristämme Hunton Nativo eristelevyllä samalla käynnillä, jolloin koko yläpohja tulee kerralla kuntoon eikä pystypintoja jää kylmäksi.
Asennamme Hunton eristeitä itsenäisenä työnä sekä uusiin rakennuksiin että peruskorjauskohteisiin. Olemme toimineet Huntonin valtuutettuna asennuspalveluna vuodesta 2017 alkaen, joten tunnemme valmistajan koko tuoteperheen levystä puhallettavaan puukuitueristeeseen.Asennus suoritetaan avaimet käteen -periaatteella, eikä sinun tarvitse hankkia tuotteita, työmiehiä tai kuljetuspalveluita erikseen.
Meiltä löytyy vastaukset
Hunton Nativo eristelevyn tuotesisältö on puukuitu ja palonestoaine (ammoniumsulfaatti). Puukuitu valmistetaan luonnonmukaisesta ja puhtaasta havupuusta, sahateollisuuden ylijäämäpuusta, ja levy on sataprosenttisesti kierrätettävää. Tuote on CE-sertifioitu rakennuksen lämpöeristeeksi, ja sillä on Norjan rakennustutkimuskeskuksen (SINTEF Byggforsk) antama tekninen hyväksyntä.
Puukuitueriste on puusta valmistettu lämmöneriste. Hunton Nativo eristelevyssä puukuitu tulee sahateollisuuden ylijäämäpuusta, ja eriste on hengittävä eli hygroskooppinen: se varastoi, siirtää ja luovuttaa kosteutta rakenteen läpi sen sijaan että lukitsisi sen paikalleen. Lämmönjohtavuus on 0,038 W/mK. Luonnonmukainen materiaali vaikuttaa positiivisesti sisäilman laatuun eikä sen käsittely ärsytä ihoa. Samaa puukuitua on saatavana myös puhallettavana Hunton puhallusvillana.
Hunton Nativo eristelevyn lambda-arvo on 0,038 W/mK, minkä lisäksi sen lämmönvarastointikapasiteetti on yli kaksi kertaa suurempi kuin mineraalivillan. Puukuidun lämpöhäviö on lämmönvarastointikapasiteetin ansiosta erittäin vähäinen, minkä seurauksena energiantarve on talvella pienempi ja lämpötilat pysyvät tasaisempina ja viileämpinä kesällä.
Seinistä ja katoista ei tule paksumpia, jos niissä käytetään puukuitueristettä mineraalivillan asemasta. U-arvovaatimukset täyttyvät, kun eristepaksuus on seinässä 250 mm ja katossa 450 mm. Voit laskea oman rakenteesi eristepaksuuden U-arvolaskurilla.
Nämä kolme ovat varastopaksuuksia, ja ne saa suoraan hyllystä. Valinta tehdään rakenteen kokonaispaksuuden mukaan: seinässä tavoite on 250 mm ja katossa 450 mm, ja kokonaispaksuus kootaan tarvittaessa useammasta kerroksesta. Muista myös paketin koko: 50 mm:n paketissa on 6,204 m² ja 100 mm:n paketissa 2,757 m².
Hunton Nativo eristelevyn paloluokka on E, joka on puupohjaiselle eristeelle tavanomainen. Levyssä on palonestoaineena ammoniumsulfaattia, ja tuote on CE-sertifioitu rakennuksen lämpöeristeeksi. Kohteissa, joissa rakenne vaatii palamatonta A1-luokan eristettä — esimerkiksi hormin palosuojauksessa tai korkean paloluokituksen rakennuksissa — käytetään puukuidun sijaan mineraalivillaa, kuten palovillaa. Kerromme kohdekäynnillä, kumpi rakenteeseenne sopii.
Niihin kohtiin, joihin puhallusvilla ei jää paikalleen: pystysuorille pinnoille ja yläpohjan väliseiniin. Kun yläpohjan lisäeristys tai eristeiden vaihto tehdään puhallusvillalla, samalla käynnillä eristetään levyllä ne kohdat, joissa puhallusvilla ei pysy. Näin koko yläpohja saadaan yhtenäiseen eristepaksuuteen yhdellä työmaakäynnillä.